Filmvertoning - BredaPhoto in Focus: Noor Abed

Dinsdag 13 oktober in Chassé Cinema

Dinsdag 13 oktober, 19.15 uur

De Palestijnse kunstenaar Noor Abed heeft haar nieuwste filminstallatie we walk in our sleep speciaal voor het BredaPhoto Festival 2026 gemaakt. Samen met de gemeenschap in haar directe omgeving – familie, vrienden, buren – verbindt ze oude tradities met hedendaags leven in Palestina. Via beweging en choreografie verbeeldt ze op poëtische wijze een ruimtelijke en politieke visie op haar thuisland. Je vindt dit werk op de hoofdlocatie van het festival: Carré Chassé.

Ben je nieuwsgierig geworden naar meer werk van Noor Abed? Kom dan naar de speciale filmavond die BredaPhoto in samenwerking met Chassé Cinema organiseert. Op het programma staan drie eerdere korte films: Penelope (2014), our songs were ready for all wars to come (2021) en A Night We Held Between (2024). Curator Astrid Hulsmann van BredaPhoto gaat met Noor Abed in gesprek over deze drie films en haar nieuwste werk voor het festival. Er is gelegenheid voor vragen aan Noor Abed. Het gesprek wordt gevoerd in het Engels.

 Penelope
De Odyssee vormt de inspiratie van deze film over de mythe, zijn plaats in de geschiedenis en zijn relatie tot het heden en het denkbeeldige. Penelope is voortdurend aanwezig – de heldenfiguur is zelf afwezig. Door het naaien van vissen komen bij haar herinneringen bovendrijven. Met haar werk wil Noor Abed een andere realiteit tonen dan de geschiedkundige werkelijkheid: de mythe als een collectieve droom en verbeelding.

our songs were ready for all wars to come
Met volksverhalen uit Palestina als uitgangspunt vindt deze film nieuwe vormen voor oude verhalen over waterbronnen en hun rol in rituelen rond verdwijnen, rouw en dood. Het enige verhaal in de film is een lied, gezongen door de Palestijnse zangeres Maya Khaldi. De teksten zijn een collage van verschillende volksverhalen. In haar film onderzoekt Abed folklore als bron van kennis. Hoe kan folklore een emancipatorisch instrument worden voor mensen om het dominante verhaal omver te werpen, hun geschiedenis en land terug te winnen en de werkelijkheid te herschrijven zoals zij die kennen?

A Night We Held Between
De film draait om een gezongen lied dat Noor Abed heeft gevonden tijdens haar onderzoek in de geluidsarchiefbibliotheek van het Popular Art Center Palestine in Ramallah, voorjaar 2023. Het archief verzamelt originele geluiden en liederen uit verschillende gebieden in Palestina, en brengt de orale geschiedenis in kaart. Het gebruikte lied is de originele opname van een oude vrouw die in haar huis ‘een lied voor de strijders’ zong, zoals ze het zelf noemde (gearchiveerd als: vrouwenliederen, Um Alif en haar buren zingen uit de folklore, Tarshiha, Galil, 1990).

De film cirkelt rond het lied, in een labyrint van geluiden en locaties, en verbindt mythologie met de huidige sociaal-politieke realiteit in Palestina. Doordat de film is opgenomen op eeuwenoude locaties in Palestina – grotten, uitgehouwen gaten, ondergrondse gangen en wilde valleien – wordt het land zelf het hoofdpersonage. Het werk onthult zo een enorme, verborgen wereld die lijkt op de wereld die we kennen, verwijzend naar wat verloren, vergeten of onuitgesproken was.

De filminstallatie we walk in our sleep die te zien is op festivallocatie Carré Chassé, komt tot stand in opdracht van BredaPhoto en de Biënnale Matter of Art met steun van het Mondriaan Fonds en de Han Nefkens Foundation.

 

 

Tickets via Chassé Cinema - Dinsdag 13 oktober, 19.15 uur
Tickets